Logo
Hot News

Działanie lecytyny na układ nerwowy człowieka

On wtorek, Październik 25th, 2016

Zazwyczaj wiele się mówi o cholesterolu. Od pewnego czasu nawet mamy świadomość, że istnieje coś takiego, jak dobry i zły cholesterol. Niemniej dział dietetyki nie należy do małych, a co za tym idzie – niewielu wie, jakie znaczenie ma lecytyna na prawidłowe działanie naszego umysłu. Oto krótkie informacje o tym, jaki wpływ ma ten składnik na nasze ciało.

Podstawowe informacje o lecytynie

Lecytyna odpowiada za takie elementy w działaniu naszego organizmu, jak:

  • Aktywny udział w przemianie materii;
  • Chroni mielinkę wokół nerwów przed uszkodzeniem,
  • Wspomaga pracę wątroby podczas pracy nad cholesterolem.
  • Wyściela błonę żołądka, dzięki czemu nie jest ona uszkadzana przez kwasy solne.

Nas szczególnie powinno interesować to, że lecytyna pozytywnie wpływa na poziom dobrego cholesterolu HDL w naszym organizmie. Jak wykazało badanie na szczurach, okazuje się, że lecytyna bierze udział w przyswajaniu cholesterolu HDL do naszego organizmu. Sama lecytyna składa się z izynolu i choliny.

Cholina

Odpowiada przede wszystkim za prawidłową pracę naczyń krwionośnych, usuwając z nich wszelakie zatkania oraz zawężenia ze starego nabłonka. Znajduje się w składzie każdej komórki naszego ciała i odpowiada za poprawny metabolizm.

Izynol

Natomiast lecytyna zawierająca izynol jest odpowiedzialna za poprawne działanie naszego układu nerwowego. To właśnie on wchodzi w skład rdzenia kręgowego oraz samego mózgu. Niedobór tego składnika może powodować problemy z procesem myślowym, zwłaszcza utraty pamięci albo dezorientację.

Lecytyna jako składnik lipotropowy zwany jest jako spalacz tłuszczu, jako że bierze udział we wszystkich procesach przemiany materii. Zaburzenia w dostawie lecytyny mogą powodować problemy z wagą albo trawieniem i brakiem energii do życia.

Naturalne źródła lecytyny

Najbogatsze źródło lecytyny znajduje się przede wszystkim w nasionach soi oraz strączkowcach. Częstokrotnie też wykonuje się ekstrakty z soi do wszelakich preparatów z lecytyną. Niemniej mężczyźni, zwłaszcza ci dojrzewający, nie powinni spożywać nasion soi w dużych ilościach, ponieważ negatywnie wpływa to na ich płodność.

Lecytyna jest szczególnie zalecana wszystkim sportowcom oraz osobom pracującym fizycznie. Dostarczanie jej w odpowiednich ilościach pozwala na uzyskanie dużej energii z trawionych potraw. Również osoby starsze powinny spożywać lecytynę, aby chronić serce oraz pamięć.

No votes yet.
Please wait...
Posted in Farmaceutyki
Your 468x60 Adsense Code Here
Displaying No Comments
Have Your Say

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Your 300x250 Adsense Code Here